SSS

Ameraucana Tavuk Nedir?

Bir tavuk, Amerikan Tavukçuluğu Birliğinin (APA) Standart Ameraucana cins tanımı ile buluştuğunda ve çeşitlilik (renk) tanımına uyduğunda veya çeşidin farkedilip tanınmamasına bakmaksızın , zamanın en az% 50’sinde gerçek bir Ameraucana’dır.

Aslında iki Ameraucana türü vardır: bantam ve büyük kümes hayvanı.

Ameraucana Tavuklarını kim geliştirdi?

Ameraucana tavuklarının orijinal 8 tanınmış türü üç damızlıkçı tarafından geliştirildi: Wisconsin’li Mike Gilbert; Illinois’li Jerry Segler ve Michigan’lı John W Blehm.
Bazı çeşitleri, bağımsız olarak çalışan farklı yetiştiriciler tarafından aynı zamanda geliştirilmiştir. Bu durumlarda her iki yetiştiricinin isimleri listelenir.
Siyah – Jerry Segler
Mavi – Jerry Segler, Mike Gilbert
Mavi Buğday – Mike Gilbert
Kahverengi Kırmızı – Jerry Segler, Mike Gilbert
Buff – Mike Gilbert & John Blehm (birlikte geliştirdiler, birlikte çalışıyor)
Gümüş – Jerry Segler
Buğday – Mike Gilbert (İlk Ameraucana Tavukları)
Beyaz – Jerry Segler

Büyük kümes hayvanları (LF) Ameraucana tavuklarının orijinal 8 tanınmış çeşidi üç damızlıkçı tarafından geliştirildi: Wisconsin’in Mike Gilbert; Michigan’ın Wisconsin ve John W Blehm’den Wayne Meredith.
Bazı çeşitleri, bağımsız olarak çalışan farklı yetiştiriciler tarafından aynı zamanda geliştirilmiştir. Bu durumlarda her iki yetiştiricinin isimleri listelenir.
Siyah – John Blehm, Wayne Meredith
Mavi – John Blehm
Mavi Buğday – Wayne Meredith
Kahverengi Kırmızı – Mike Gilbert, John Blehm
Buff – John Blehm
Gümüş – John Blehm, Mike Gilbert
Wheaten – Wayne Meredith
Beyaz – Wayne Meredith, John Blehm

Lavanta, Ameraucana tavuklarının en popüler çeşitlerinden biridir; ancak yine de APA veya ABA tarafından tanınmış bir çeşit değildir. APA, ABA ve diğerleri yanlışlıkla lavanta ” kendi mavisi ” olarak bakıyorlar . Bantam lavanta Ameraucanas John W Blehm & Michael Muenks’ın birlikte geliştirerek ortak birliktelik çalışmasıyla meydana gelmiştir. Büyük kanatlı lavanta Ameraucanas John Blehm tarafından yaratılmıştır. Lavanta renk genlerini getiren ilk çaprazlaması, 2005 yılında hem bantam hem de büyük kanatlı Ameraucanas’la yapıldı.

Ameraucana cinsinin hangi özelliklerden oluşacağına kim karar verdi?

Bazı yetiştiriciler arasındaki genel anlaşmaya ulaşılamadığı için, bazı Amerikan Tavukçuluk Birliğinin (APA) yetkilileri, Ameraucana standardı oluşturdu ve 1976’da normal şartlara uygun sürecin yararı olmadan halka uyguladı. Açıkçası, bu standart başlangıçta gayret edilmesi gereken bir hedefti fakat tavuklar daha sonra bunun gereksinimlerini karşılamak üzere geliştirildi. Buna karşılık, Ameraucana bantams ilk önce önerilen bir standarda uyması için geliştirildi, daha sonra normal nitelikli süreçler vasıtasıyla standart tanınmaya geldi. Ameraucanas’ı geliştiren yetiştiricilerden oluşan küçük(bantam) grup, özelliklerini oy çoğunluğu ile seçildi.

 

Paskalya yumurtası tavukları nedir?

Ameraucana clubleri, bir Paskalya Yumurta tavuğunu veya Paskalya yumurtacısını, mavi yumurta genine sahip herhangi bir tavuk olarak tanımlar; ancak, APA’da tanımlanan herhangi bir cins tanımı veya ABA standartları. Ayrıca, bir kuş Ameraucana standart ırk tanımına uysalar bile, ancak çeşitli açıklamalara uymaz veya zamanın en az% 50’sinde üreyen bir Paskalya Yumurta tavuğu kabul edilir. Tanım gereği bir Paskalya yumurtacısı  tavuk türü değildir.

(Bazıları, APA / ABA tarafından tanınmayan herhangi bir çeşitliliğin bir Paskalya yumurtacısı  olduğunu iddia etmiştir ancak bu, yukarıdaki tanıma göre doğru değildir. Örneğin, lavanta Ameraucanas doğru üretilir ve Paskalya Eggers değildir.)

 

Ameraucana ve Araucana tavukları arasındaki en büyük farklar nelerdir?

Her iki ırk da, mavinin çeşitli tonlarında renkli kabuklarla yumurta bırakır, bezelye taraklarına sahip olur ve kırmızı kulak kepçeleri olmalı. Bunun ötesinde tanınmış kanatlı standartlarının gerekliliklerini karşılayan örneklerde birkaç benzerlik mevcuttur. Ticari kuluçkahaneler tarafından Araucanas (veya Ameraucanas) olarak satılan tavukların belki de yüzde 99’u ne tür gerekleri karşılayarak, aslında mongrel (başka bir deyişle Easter Egg tavukları).

Amerikan Tavukçuluğu Birliğine (APA) göre Araucana cinsi rumpless (kuyruk yok) ve kulak kuyruklarına sahip olmalıdır. Kulak kuyrukları, genellikle kulak deliği bölgelerinde veya yakınında bulunan küçük cilt tabakalarından tüylenerek büyüyen tüylerin kümesidir. Bu özellik benzersizdir.BİZE Araucana ırkı. Bu özellik, her iki ebeveynden de miras aldığında, adlandırılmamış civcivler için neredeyse daima öldürücüdür. Bu nedenle, Tuffed Araucanas daima genetik olarak saf değildir, yani doğru üretmezler ve her zaman yüz yüze bir “temiz yüzlü” yavru üretirler.

Öte yandan Ameraucana ırkı, yüz bölgesinde kuyruk ve spor küpleri ve sakalıya sahiptir. Bu özellikler gerçek bir ıslahtır. Her iki ırkın da diğer şartları APA’nın Mükemmellik Standardı’nda ve Amerikan Bantam Derneği’nin (ABA) Bantam Standardı.

Kuluçka yumurtaları  veya Tavukları almayı denemek için Ameraucana yetiştiricilerinin bir listesini nerede bulabilirim?

Ameraucana üreticileri  için burayı tıklayın . Bu web sitesinde ayrıca Ameraucana Forumu bulunmaktadır .  Ameraucana tavukları, yumurtaları ve ilgili eşyaları alıp satacak bir yer sağlamak üzere tasarlandı. Yalnızca kulüp üyeleri Ameraucana Forum’da yayın yapabilir.

 

Yorumlar kapatıldı.